Węże kompozytowe są szeroko uznawanym standardem przewodów stosowanym w rozładunkach cystern a w szczególności cystern z paliwem.
Użytkownicy cenią sobie zwłaszcza ich elastyczność – niezależną od temperatury otoczenia. To ważna cecha – szczególnie w naszym klimacie, ułatwiająca manewrowanie wężem podczas czynności rozładunkowych.
Nie mniej istotną cechą ważną dla operatorów cystern jest ciężar węża który wielokrotnie trzeba wkładać i wyjmować z kieszeni na cysternie. Typowe węże kompozytowe mają ciężar zbliżony do węży gumowych i są stosunkowo ciężkie (ok. 2,5 kg/m.b.) Cały wąż o długości ok. 6 m wraz z końcówkami to ciężar ok. 15 kg – sporo jak na wielokrotne operowanie w ciągu dnia.
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie lekkiej wersji węża kompozytowego EXILITE AP Dzięki specjalnie dobranym materiałom ciężar węża jest niemal o połowę niższy i w typowej średnicy DN 75 (3”) wynosi tylko 1,5 kg/m.b. Typowy odcinek 6 m z końcówkami waży około 10 kg, co daje zupełnie inny komfort pracy operatora.